1. Főoldal
  2. //
  3. 2024
  4. //
  5. Mi marad az Omega-generációnak?

Mi marad az Omega-generációnak?

16.00 Fenntarthatósági kérdések első kézből: kutatói találkozópontok

  • Hogyan boldogulnak a városainkban fészkelő madarak? Miért éheznek a városi madarak? Mit árulnak el a városi parkjainkban költő madarak életének nehézségeiről a fészekkamerás videófelvételek, a rádiótelemetriás nyomkövetés, a madárgyűrűzés és a madarak környezetében élő ízeltlábúak vizsgálata? A Pannon Egyetem Viselkedésökológia Kutatócsoportjánál mindenbe betekinthetsz!
  • A Balaton változó élővilága: a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet interaktív bemutatója elsősorban a Balatonban és vízgyűjtőjén megtelepedett inváziós halfajok, hüllők és a mikroszkopikus méretű szervezetek világába ad betekintést.
  • Talaj = ÉLET! A Talajtani Intézet (HUN-REN ATK) feladata és célkitűzése, hogy tudományos kutatási eredményeivel segítse és támogassa a fenntartható, környezetkímélő talajhasználatot, illetve a talajok védelmét, mivel a talaj talán a legfontosabb természeti erőforrásunk. Interaktív bemutatójuk célja, hogy szemléltesse a talaj-növényzet-víz kapcsolatát és bemutassa a talajok számos funkcióját és szolgáltatásait, továbbá lehetőség nyílik a parányi, de annál izgalmasabb talajlakók felfedezésére is.
  • A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatócsoportjainak bemutatói:
  • Merj és mérj erdőökológusokkal – Nézd meg, hogyan mérhetők meg az erdő fái és mire használják a kutatók a hullahopp karikát! Tudd meg, mire jó, ha méred a fényt és a mikroklímát az erdőben!
  • Élet a fákon – a zuzmók és mohák sajátos világa
  • Tollas éneklő mesemondók: a tündérkúttól a boszorkányseprűig, a kéregzsebtől a tükörfoltig – mikroélőhelyek és látogatóik.
  • Még nyílnak a kertben a völgyi virágok – a magok varázslatos világa
  • Játszva ismerkedjünk beporzóinkkal – méhecske és társai kicsik és nagyoknak
    Segíts kitalálni a méhecskének a labirintusból.
  • Polli-mon Go! Applikáció. Egy citizen science projekt a beporzó rovarok védelméért
    Legyél az elsők között, akik kipróbálhatják a fejlesztés alatt lévő új applikációnkat, amellyel öt perc alatt felméred a kulcsfontosságú beporzó csoportokat.
  • A kis tavak élővilága: az algáktól a kétéltűekig
    A kis tavak, mint például a kertekben megbúvó apró kerti tavak nagyon változatos élővilágot rejtenek. Titkaik feltárására és az őket érő emberi behatások megértéséhez hasonlóan változatos eszközökre van szükségünk. Bemutatjuk a környezeti DNS és mikroszkópos technikákon alapuló vizsgálatokat, a vízi ökológusok tradicionális eszköztárát és a kutatásunk középpontjából álló különféle élőlényeket.

16.30 Bambusz séta: szupersztár vagy özöngyom? – ez a különös fű, mely olyan mint egy fa, minden részében hasznosítható. Sétavezető: Fráter Erzsébet, a Nemzeti Botanikus Kert rendszertani gyűjteményének kurátora

18.00 Z-generációs ökokvíz (Fiatalok programja nem csak fiataloknak): 3-5 fős középiskolás és egyetemista csapatok jelentkezésére még van lehetőség az ökokvízben való részvételhez, a regisztrációs adatlap kitöltésével. A quiz az Aktivity szabályait követi.

18.30 #DeadMosquitoArt kreatív verseny eredményhirdetése

18.45 Mi marad az Omega-generációnak? Boomerek és zoomerek a fenntarthatóságról

Beszélgetés egy ökológussal, egy jogásszal, egy politikussal és egy egyetemistával a platán alatt

Társaság a köbön: Bándi Gyula, Garamszegi László, Jávor Benedek, Szarvas Jácint

Moderátor: Litkai Gergely, humorista

Megnyitja: Bozó László, meteorológus

20.15  Koncert: FIÚK fergeteges fellépése

A program diákigazolvánnyal, pedagógus-igazolvánnyal és nyugdíjas- igazolvánnyal ingyenesen látogatható!

Felnőtt jegy ára: 3.000 Ft/fő (augusztus 27-től elérhető online, itt.)